DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum °C

Uzaklardan Selamlar

10.11.2008
491
A+
A-

Yeryüzünden gelmiş gecmiş insanlarin en mümtaz  ve müstesna fertleri Hz.Adem ile başlayan peygamberler silsilesidir. Bu silsilenin en büyük ve en mükemmel halkasınıda hiç şüphe yokki son peygamber Hz Muhammet mustafa (s.a.v) teşkil eder.

Zira o, kendisinden evvelki bütün peygamberlerin yüksek ahlak ve karekterlerini kendisinde toplayarak „ HATEMUL ENBIYA“ manası ile bütün peygamberlere reis, asfiya ve salihlere üstad ve muallim olmustur.

 En kücük bir alıskanlığı bile tıryakisine bıraktırmak cok zor ve zahmetli bir iş oldugu halde; alemlerin fahri o şanlı Nebi , cahil, vahşi,ve inatcı  insanların dem ve damarlarına işlemiş, hayatlartının ayrılmaz bir parçası haline gelmiş pek çok adetlerini kısa zamanda,tek başına, hiç bir zora başvurmadan kaldırmaya muvaffak olmuştur.

Kendi çocuğunu bile canlı canlı topraga gömen o vahşi topluluktan en medeni milletlere medeniyyet desi verecek derecede yüksek seviyeli bir cemaat meydana getirmiştir.Tevhit davasını omuzladığı gün inanç ve fikirlerini paylaşacak bir tek kişi bile yoktu yeryüzünde. Vefatindan az önce Arafat dagında irad buyurdukları veda hutbesi esnasında ise  yüzbini askin sahbisi bulunuyordu.  Bindörtyüz küsür sene sonra bugün ise onun getirdiği nurun etrafinda, renkleri ayrı dilleri farklı fakat inac ve gönül birliği içinde bir milyara yakin ümmeti vardir.

Günümüzde herkes, her meslek sahibi onu örnek almalıdır. Mesela : Bir yazar düşünün: Bir  yazar, ondan ilhamını ve edebini almassa her zaman ruhsuz, maneviyatsız ve eksik yazacaktır.

Hatip, onun hitabet tarzın bilmezsse ve ondan mevzuunu almassa kalp ve ruhlar üzerinde derin tesir icra edemiyecektir.

Edebiyatci, onun nezih edebini bimezsse, edepsizlik çukurunda hem kendi bogulacak, hemde baskalarini bagacaktir.

Idareci, onun idarecilik vasfını bilmezsse, hayatta kamil manada başarıyı elde edemeyecektir.

Egitimci,onun sefkat sevgi ve saadet bahşeden terbiye dusturunu bilmesse, vazifesinde gerektigi gibi başarı elde edemiyecektir………….vb

Günümüzde insanlıgın asıl ızdırabı, kainatın efendisi Hz. Muhammet (s.a.v)i tam manasıyla tanımamıs ve hakiki şahsiyetini bilememiş olmasından ve  getirdiği evrensel mesajlara karsı lakayd kalmasından kaynaklanmaktadır.

Dünyanın manevi sarsıntı ve sıkıntısıda, anarşi ve huzursuzluk içinde olmasıda bundan doğmaktadır. Insanlık onu anlamak zorundadır. Onu anlamadıkca , sevmedikce ve hayat bahşeden prensiplerini kendisine rehber edinmedikce  insanlığın bu sarsıntı ve buhrandan kurtulmasi mümkün degildir.

Bu manada ülkemizin şirin   ilçelerinden biri olan Olurumuzda İlçe Müftülüğümüzün, onu anma, anlama  ve anlatma adına organıze ettiği Kutlu Doğum Programının çok güzel oldugunu öğrendim ve gurur duydum. Programın oluşumunda gece gündüz demeden koşturan  başta İlçe Müftümüz Sayın: Kadir KOÇAK beye, Olur Merkez Camii ve Merkez Yeni Camii İmam-Hatiblerine, ( Asim KAPLAN, Mesut PALA, Sadık ASLAN) ayrıca ilçemizin köylerinde görev yapan, çok güzel bir organizasyonla cemaatleriyle birlikte programa katılıp üzerlerine düşen görevi layıkıyla ifa eden meslekdaşlarıma, programı onurlandıran Olurumuzun vefalı insanlarına (Bay, Bayan ) çok teşekkür ediyorum. Meslekdaşlarımın  daha nice güzel programlar hazırlayıp insanımıza sunmalarını, Allah Resulünün şefaatine nail olmalarını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.

Ayrıca bu ve bunun gibi güzel hizmetlerin dünyanın dört bir yanına  ulasması adina sitesinde yer veren  Selim ÇELİK beye hasseten tesekkür ediyor, herkese saygılarımı sunuyorum.

                                       

    Abdullah CENGİZ   AVUSTURYA/Salzburg – Vatan Camii Din Görevlisi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.