Olur ilçe merkezine 40 km. uzaklıkta bulunan Çataksu (Tavusker) köyündedir. XVII. ve XVIII.yıllarda Ahılkelek – Ahıska asıllı Türk Beylerinin Çataksu’da oturdukları bilinmektedir.XVII. yüzyılında bu beyler tarafından yaptırılmış bir saray , bir hamam ,baldanken tarzında bir türbe ve çoğunluğu ahşap malzemeden yapılmış bir cami , bu külliyeyi oluşturmaktadır.
Saray 1940 yıllarda yıkılmış hamam ise sarayın 100 m. İlerisinde bulunup derenin zaman zaman taşması neticesinde oda yıkılmıştır.
Türbe caminin 25 m. Kadar uzağında bulunmamaktadır. Dört yanı açık , altı kesme taş , üstü tuğla kemerler üzerine kubbe ile örtülmüş bir yapıdır. Ortasında Hemşin oğullarından bir kadına ait bir mezar vardır.
Cami ; birçok onarım geçirerek günümüze kadar gelmiştir. Dışarıdan basit görünen ve duvar aralarında yer yer ahşap kirişlerin bulunduğu caminin orijinal pencere şebekeleri de ahşaptır.Ahşap boyama ile süslü tavanı ,ahşap direkleri ahşap mihrabı , ahşap müezzin mahfili ile muhteşem bir yapıdır.Giriş kapısındaki kitabesinden caminin , H. 1082/M.1671 tarihinde Derviş Mehmet isimli bir şahıs tarafından yaptırıldığı anlaşılıyor