Oltu'ya bağlı Çamlıbel Mahallesi Mevkii'nde meydana gelen trafik kazasında 3 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre Olur'dan Erzurum istikametine doğru gitmekte olan Nizamettin Yıldırım idaresindeki 25 NB 214 plakalı araç, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu orta refüjdeki demir korkuluklara çarptı. Çarpmanın etkisiyle araç hurdaya dönerken, Olur nüfusuna kayıtlı sürücü Nizamettin Yıldırım kaza yerinde hayatını kaybetti. Ağır yaralanan 3 kişiden biri olan, yine Olur nüfusuna kayıtlı Halis Yıldırım kaldırıldığı Oltu Devlet Hastanesi'nde, İsrafil Gülcü ise hastaneye götürülürken yolda hayatını kaybetti.

Vefat edenlere Allah rahmet yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca köyü kırsalında şehit olan 16 askerden Yarbay İlker Çelikcan'ın Erzurum'un Olur ilçesindeki Köprübaşı köyünde büyük üzüntü yaşanıyor.

Acı haberi alan yarbayın yakınları sinir krizi geçirirken, ailenin yaşadığı Bursa'ya hareket etti. Mahalle Muhtarı Yener Çelikcan, şehit yarbay İlker Çelikcan'ın amcasının oğlu olduğunu, kendisinin 1983 yılında Kara Harp Okulunu kazanarak Ankara'ya gittiğini ve o tarihten bugüne kadar yurdun birçok bölgesinde görev yaptığını, en son görev yeri Malatya'dan geçen yıl Hakkari'ye atandığını söyledi. Şehit yarbayın 95 yaşındaki ninesi Dilber Çelikcan ise, torununun şehit olduğu haberinin ardından büyük bir şok yaşadı. Konuşmakta güçlük çeken nine Çelikcan, gözyaşlarına boğuldu.

Şehit yarbayın yengesi Pero Çelikcan ve Neriman Çelikcan da,

Çelikcan'ın geçen yıl ailesiyle birlikte köye geldiğini söyleyerek, "Hiç kimseyi incitmezdi, duygusal birisiydi. Hiç kimseye bir şey olmuyor, olan ana kuzularına oluyor" diyerek hıçkırıklara boğuldular.

Şehit yarbayın evli ve iki çocuk babası olduğu, eşinin de doktor olduğu öğrenildi.

 

 

 

Anadolu, tarihin derinliklerinden beri kan çanağıdır...
Bu dünyada görebileceğiniz en güzel Cennettir bu yurt.
O cennete, sahip olmak için verilen canlar yüzünden olsa gerek can doğuran, canım anaların gözleri hep yaşlı, yanakları ise al aldır...
Bu kan çanağının, can kenarı Erzurum ise seherin en derin anlarında bile gecenin zifiri karanlığıdır. Dün Dağlıca'da, bugün Iğdır'da, yarın her hangi bir yanımızda henüz ömürlerinin taze demindeyken, elindeki terör baltasıyla ceberrut bir ormancı, tüm hışmıyla birer birer yere yığarken fidanları; insan, insanlığından utanıyor.
 
***


Düşünün!
Evinizin en güzel odasında,
Villanızın en geniş katında,
Sarayınızın, en büyük salonunda koşuyor O çocuk...
Ve nenesinin ninnileri çınlıyor tüm duvarlarda;
-''Uyusun da büyüsün, büyüsün de paşa olsun oğlum...'' 
 
 
***
 
Düşünün!
Kan çanağı bu Anadolu'nun, can kenarı Erzurum'u...
Ve O Erzurum'da Cumhuriyet'ten başka hiç bir şey tanımayan Dilber Ana'yı... 
Dilber Ana  Olur'da, Köprübaşı'nda yaşıyor. 95 yaşında...
Tam 40 yıl önce yitirmiş can yoldaşını, 50 yıldır da iki sakat çocuğuna el ve ayak olmaya çalışıyor...
Çok acılar çekmiş, çok!
Şükür!
Sağlığı yerinde Dilber Ana'nın...
Sadece son yıllardaki küçük vızıltılara kapatmış kulaklarını.
Ancak birden titremiş önceki gün!
-''Dağlıca Tabur Komutanı Kurmay Yarbay İlker Çelikcan şehit oldu...''
O, en çok sevdiği ama çok az gördüğü torununun adını, hiç sevmediği televizyonlardan duyarken... 
O an-bu an, kan çanağı gözlerinde yaş dinmiyor.
Yoğurdu çok seven Dilber Ana'ya bugünlerde, bilmem hangi ülkeden getirilen kimyasal sakinleştirici veriyorlar. 
 
***
 
Düşünün!
Değerli meslektaşım DHA muhabiri Dursun Murat Aydın'ın bugün verdiği habere göre; ŞehitÇelikcan Yarbay'ın Bursa'da ki ay-yıldızlı tabutuna Dilber Ana, dokunamayacak.  
''O, ana yüreğim dayanamaz...'' diyor.
Ve...  Ne uzun, ne kısa hiç bir adama değil, kendi bahçesinden kendinin yetiştirdiği 90 yıllık ağaçlardan birinin dalına sıkıca sarılarak;  Köprübaşı'nda torununun paşa olarak koşa koşa gelip kendisine sarılmasını bekliyor!

 

 

 

 

İlçemizin tek Kore Şehidi olan Mustafa ÇELİK'i unutulmadı. Şehitler haftası münasebeti ile Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali LAPANTA ve ailesi, Kore şehidi Mustafa ÇELİK'in oğlu Mehmet ÇELİK'i ziyaret etti. 

Ziyarete gelen Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali LAPANTA 17 -19 Mart tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek olan şehitler haftası programına  Mehmet ÇELİK ve ailesini davet etti. 

1 saate yakın ziyarette bulunan Ali LAPANTA ve Mehmet ÇELİK arasında sohbet ve anıların anlatılması ile geçti. Şehit oğlu Mehmet ÇELİK şimdiye kadar 2 sefer Kore'de bulunan Birleşmiş Milletler Pusan Şehitliğini ziyarete gittiğini dile getirdi.

İlçemizin Eğlek Köyü halkından olan Şehit Mustafa ÇELİK 1950 yılında Kore savaşında şehit olmuştur.  Şehit Mustafa ÇELİK Kimdir 

[widgetkit id=4]