Edinilen bilgiye göre dün gece saat 23:00 sıralarında bir grup PKK’lı, Değirmendere Mahallesi’ne ormanlık alandan giriş yaptı. Bazı vatandaşlara göre, daha önceden yiyecek ve içecek istedikleri bazı mahalle sakinlerinden olumsuz cevap alan PKK’lılar bu kişilere tepki gösterdiler. Uzun bir aradan sonra tekrar köye giriş yapan terör örgütü mensupları, beraberinde getirdikleri benzinleri belirledikleri ev ve ahırlara dökerek burada bulunan birkaç ev ve ahırı ateşe verdiler.

 

Yangın sonrası büyük panik yaşayan Değirmendere sakinleri, hemen yangına imece usulü müdahale ettiler. Sabaha kadar süren yangın söndürme çalışmaları sonrası yangının boyutu ve verdiği zarar sabahın ilk ışıklarıyla birlikte gün yüzüne çıktı.

 

Yakılan evlerin ve ahırların sahiplerinin yaylada oldukları için herhangi bir can kaybı yaşanmazken, büyük ölçüde maddi hasar meydana geldi. Mahalle sakinleri olay sonrası teröre büyük tepki göstererek, yaklaşan kış ayları öncesi evsiz kaldıklarını söylediler.

 

Bu arada bazı vatandaşlar, PKK’lıların bu eylemini, geçtiğimiz günlerde Şenkaya ilçesinde öldürülen 8 PKK’lının öldürülmesinde askere yardım eden kişilerden intikam almak için yaptıklarını savundular.

Ankara Keçiören Belediyesi; Doğu Anadolu Bölgesi yöresel ev yemekleri yarışması.
Ağrı, Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Tunceli, Hakkari, Van, Muş, Bitlis, Bingöl ve Malatya illeri arası yemek yarışması 20 mayıs 2013 pazartesi günü saat 14:00-18:00 saatleri arasında Estergon Türk Kültür Merkezi’nde yapılacaktır.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Budak, Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Yerleşkesinde bulunan lojmanında bileklerini kesip dördüncü kattan atlayarak intihara kalkışmıştı. 

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Budak tedavi gördüğü Atatürk Üniversitesi Yerleşkesi içinde bulunan Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi'nde yaşam savaşını kaybetti. 

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Budak, Erzurum'daki lojmanında önce hap alıp bileklerini kesti, sonra da dördüncü kattan aşağı atarak intihar girişiminde bulundu. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan ve acilen ameliyata alınan rektör, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Budak'ın eşi ve çocukları ile birlikte Erzurum'da Atatürk Üniversitesine ait lojmanda oturuyordu. Rektör Budak, hafta sonları Erzurum'a gelip hafta için tekrar görev yeri olan Bayburt'a gidiyordu. Dün (Cuma) Erzurum'a gelen Rektör Budak, Atatürk Üniversitesi yerleşkesinde bulunan lojmanında bu sabah saatlerinde bileklerini kesip dördüncü kattan atlayarak intihara kalkıştı. Daha önce öğretim üyesi olarak görev yaptığı Atatürk Üniversitesi'ndeki lojmanlarda bulunan 60 Nolu Blok'taki evinde saat 10.00 sıralarında önce ilaç alıp, sonra da bileklerini kesen Rektör Budak, ardından da lojmanın dördüncü katındaki evinin balkonundan kendini boşluğa bıraktı. Görgü şahitlerinin iddiasına göre çığlıklar atarak aşağıya atlayan Rektör Budak, karlı zemine düştü.

Aile fertleri ve çevreden gören vatandaşlar yardımıyla Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Rektör Budak, burada acilen ameliyata alındı. Durumu ağır olan Bayburt Üniversitesi Rektörü Budak, ameliyatta yaşamını yitirdi. Ameliyathane önünde umutla bekleyen ailesi ve mesai arkadaşları, gelen acı haberle yıkıldı.

Olayın şokunu yaşayan Budak'ın eşi ve iki çocuklarının henüz polise sağlıklı bir şekilde ifade veremedikleri ifade edildi. 7 Eylül 2012 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Bayburt Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanan Rektör Budak'ın intiharı ile ilgili geniş çaplı tahkikat başlatılırken, hayatına son vermek isteyen Rektör hakkında herhangi bir soruşturma bulunmadığı da bildirildi.

Öte yandan Rektör Budak'ın intihar ettiği bulunduğu balkonun korkuluklarında kan izleri dikkatleri çekti. Budak'ın intihardan son anda vazgeçtiği ve balkon korkuluklarına tutunduğu sanılıyor...

GÖKHAN BUDAK KİMDİR?

Evli ve 2 çocuk babası olan Rektör Gökhan Budak, 1968'de Erzurum'un Olur ilçesinde doğdu. 1989 yılında Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü'nden mezun olan Gökhan budak, 1990'da birincilikle bitirdiği bölüme araştırma görevlisi, 1996 yılında yardımcı doçent, 2000 yılında doçent ve 2006 yılında Atom ve Molekül Fiziği Anabilim Dalı'nda profesör olarak atandı. X-ışını Floresans Spektroskopisi, Atom ve Moleküllerin Kuantum Mekaniksel Hesaplamaları ile Monte Carlo Simülasyon Tekniği konularında bugüne kadar 60'dan fazla SCI kapsamındaki dergilerde bilimsel makalesi, yurtiçi ve yurtdışı sempozyumlarda sunulmuş 40 civarında bildirisi bulunan Gökhan Budak'ın, SCI kapsamındaki makaleleri TÜBİTAK Teşvik Primi ile ödüllendirildi ve 500'den fazla atıf yapıldı. 2002-2003 yıllarında Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürlüğü, 2008-2010 yıllarında da Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

ŞİİR YARIŞMASINA DAVET

Şehrimize ve hemşehrilerimize yönelik düzenlediği kültür ve sanat organizasyonlarıyla Erzurum kültür birikimine önemli katkılar sağlayan İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı, Erzurumlu üniversite öğrencilerimizi şiir çalışmalarına yönlendirmek, şiire olan ilgilerini artırmak ve bu konuda yetenek sahibi öğrencilerimizi teşvik ederek şehrimizden yeni ve güçlü şair adaylarının çıkmasını sağlamak amaçlarıyla Erzurumlu üniversite öğrencileri arasında bir şiir yarışması organizasyonu düzenlemiştir.
Yarışmaya ülkemizde veya yurtdışında öğrenim gören  Erzurumlu bütün öğrencilerimiz katılabilirler.
Yarışmaya katılmak isteyen öğrencilerimizin aşağıda bulunan Yarışma Şartnamesi'nde belirtilen hususları dikkatle incelemelerini önemle rica ederiz.
Dergah Yayınları'nın ve Destebaşı Grup'un katkılarıyla yapılacak yarışmaya katılacak bütün öğrencilerimize başarılar dileriz. 

İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı

İSTANBUL ERZURUMLULAR KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFI

GENÇLİK KOLLARI

ŞİİR YARIŞMASI

ŞARTNAMESİ

 

YARIŞMAYI DÜZENLEYEN KURUM

İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı

YARIŞMAYI DÜZENLEYEN BİRİM

İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Gençlik Kolları

YARIŞMA KOORDİNATÖRÜ

İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Gençlik Kollarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi

Sadi EROK

YARIŞMANIN TÜRÜ

Şiir Yarışması

YARIŞMANIN KONUSU

Serbest

HEDEF KİTLE

Üniversite eğitimlerini sürdüren Erzurumlu öğrencilerimiz…

YARIŞMANIN AMACI

Yarışmanın amacı Erzurumlu üniversite öğrencilerimizi şiir çalışmalarına yönlendirmek, şiire olan ilgilerini artırmak ve bu konuda yetenek sahibi öğrencilerimizi teşvik ederek şehrimizden yeni ve güçlü şair adaylarının çıkmasını sağlamaktır.

 

YARIŞMA TAKVİMİ

14 Nisan 2013 – Son Katılım Tarihi

26 Nisan 2013 – Ödül Töreni

 

ŞİİRLERİN TESLİMATI

Şiirler 14 Nisan 2013 tarihine aşağıda belirtilen adrese elden teslim edilebilir veya posta/kargo ile gönderilebilir. Posta veya kargo ücretleri gönderici tarafından karşılanacaktır. Ödemeli olarak gönderilen posta ve kargolar teslim alınmayacaktır.

E – Posta ile yapılacak katılımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

TESLİMAT ADRESİ

İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı

Rıhtım Cad. Nemlizade Sok. No: 13 Kadıköy/İstanbul

 

ÖDÜL TÖRENİ

Ödül töreni 26 Nisan 2013 Cuma günü İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Konferans Salonu’nda yapılacaktır.

 

ÖDÜLLER

1.’lik Ödülü – 1.000 TL ve Dergah Yayınları Erzurum Kitaplığı Seti

2.’lik Ödülü – 750 TL ve Dergah Yayınları Erzurum Kitaplığı Seti

3.’lük Ödülü – 500 TL ve Dergah Yayınları Erzurum Kitaplığı Seti

Özendirme ve Teşvik Ödülü – 3 Adet 250 TL

 

SEÇİCİ KURUL*

Ali KURT – Şair

İsmail BİNGÖL – Şair

Nurullah GENÇ – Şair

Şeref AKBABA – Şair 

 

* Seçici Kurul üyesi şairlerimizin isimleri alfabetik sıraya göre yazılmıştır. 

 

DEĞERLENDİRME KIRİTERLERİ

Yarışmaya gönderilen şiirler, Seçici Kurul tarafından aşağıda belirtilen esaslara göre değerlendirilecektir.

1 - Özgünlük

2 - Sanat değeri

3 - Türkçe’nin kullanımı ve zenginliği

 

KATILIM ŞARTLARI

1 – Yarışmaya katılacak yarışmacıların Erzurumlu olması gerekmektedir. ( Doğum yeri Erzurum olmayan ancak ailelerinin Erzurumlu olduğunu belgeleyebilen öğrencilerimiz yarışmaya katılabilirler. )

2 – Yarışmaya katılacak herhangi bir Yüksek Öğretim Kurumu’nda Ön Lisans, Lisans veya Yüksek Lisans öğrencisi olduğunu belgelendirmesi gerekmektedir. Yüksek Lisans öğrencileri için yarışmaya katılma yaş sınırı 28'dir. 

3 - Yarışmaya katılacak şiirlerin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış veya herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekir.

4 – Her yarışmacı, yarışmaya en fazla 3 ( üç ) şiir ile katılabilir.

5 – Biçim yönünden herhangi bir sınırlama yoktur.

6 – Şiirler 5 nüsha olarak, bilgisayar ortamında Calibri yazı karakterinde, 11 punto ve 1 satır aralığında yazılacaktır.

7 – Şiirler iki adet A 4 sayfasını geçmeyecek şekilde yazılacaktır.

8 – Şiir metinlerinin yazıldığı sayfalarda kesinlikle ad ve soyad yazılmayacaktır. Yarışmacılar şiir metinlerinin yazıldığı sayfaların sol üst köşesine yarışmaya katıldıkları rumuzlarını BÜYÜK HARFLERLE yazacaklardır.

9 – Yarışmacılar ekte bulunan kişisel bilgi formunu, nüfus cüzdanının önlü arkası fotokopisini ve öğrenci belgesini kapalı bir zarf içerisine koyacaklar ve bu zarfı da şiirleriyle birlikte daha büyük boyutta bir zarfa koyarak yukarıda belirtilen adrese elden teslim edecekler veya posta/kargo yolu ile göndereceklerdir. Dış zarfın üzerine “ İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Şiir Yarışması Başvurusu” ibaresi yazılacaktır.

10 – Seçici Kurul tarafından yarışmaya katılan eserler üzerinde dilbilgisine yönelik gerekli düzenlemeler yapılabilir.

11 - Yarışmada derece alan şiirler; yazarın ismi belirtilerek İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı tarafından kitap haline getirilebilir, tanıtım amaçlı olarak dergi, gazete, takvim, ajanda, ilan, afiş ve broşürlerde kullanılabilir. Şiir sahibi bu durumda herhangi bir hak iddia edemez.

12 – Şiirlerin her türlü hukuki sorumluluğu yarışmacılara aittir.

13 – Yarışmaya şiir gönderen bütün yarışmacılar bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

 

YARIŞMA SEKRETERYASI

Yarışmaya katılmak isteyen öğrencilerimiz, yarışmayla ilgili her türlü konuda bilgi almak için aşağıda telefon numaraları bulunan arkadaşlarımızla irtibata geçebilirler.

 

Mehmet Akif BAYRAK    0 535 861 19 91  ( M.Ü. Hukuk Fakültesi )

Yunus Emre KAVAZ       0 535 317 65 93  ( A.Ü. A.Ö.F. Adalet Meslek Yüksekokulu )

Dadaşlar; öz canlarından çok sevdikleri Erzurum’dan, çaresiz dişlerini sıkıp, göç etmeye devam ediyorlar.

Uzun zamandan beri yola dizilen göç kervanları, bir geleneği yerine getirircesine ülkenin dört bir yan
ına dadaşları götürürken, her göçen Erzurumluyla birlikte duvardaki tuğlalardan birinin düşüyor olması, hepimizi derinden yaralamaktadır.

Şehrimizin kara yazgısı göç, kanayan yara olarak gücümüzü ve moralimizi azaltırken, gelecekle ilgili iyimser tahminlerde bulunma şevkimizi de kırmaktadır.

Dadaşlık harcının tutmaya çalıştığı duvardaki köşe taşları, her göçle birlikte yerinden oynamakta, bu durum, duvarda telafisi zor tahribatlara yol açmaktadır.

Son istatistikî bilgiler, Doğu Anadolu’da en fazla göçü Erzurum’un verdiğini göstermektedir.

Yine bu resmi ifadelere göre, şehrimizde 2007 – 2008 yılları arasında 43 585 hemşehrimiz göç etmiş, buna karşı 18 999 kişi, bu tarihlerde Erzurum’a yerleşmiş gözükmektedir.

Gidenlerin çoğunluğunu Erzurum kültürüne aşina hemşehrilerimizin oluşturması, gelenlerin ise çevre illerden ve ilçelerden olması, üzerinde durulması gereken oldukça hassas bir durumu ifade etmektedir.

Şehrin demografik yapısını bozan ve şehir kültürünü erozyona uğratan bu olumsuz gidişatın bir an evvel durdurulması, cumhuriyete gönül vermiş, dadaşlık ruhu ile nasiplenmiş tüm hemşehrilerimizin sorumluluk alanına girmektedir.

Sağlık ve eğitim alanındaki yetersizlikler, istihdam alanlarının azlığı, coğrafi şartların zorluğu gibi sebeplerden kaynaklanan göçün, şehrimizi olumsuz bir şekilde etkilediği, yediden yetmişe herkes tarafından bilinmektedir.

Erzurum şehir kültürünü negatif yönde etkileyen göç, kent soylularını, dadaşlık ruhunu, şehirdeki mevcut sermayeyi, metropol şehirlerin gizemli havası içerisine taşımaktadır.

Göç; kent kültürünün yerine kırsal kültürü davet etmekte, dolayısıyla baskın rol oynayan kırsal kültür etkisiyle, şehir sosyo ekonomik çıkmazların içerisinde boğuşmaktadır.

Bağırlarına taş basarak, ecdat topraklarını terk edip göç kervanına katılan hemşehrilerimizin, Erzurum’a olan aidiyet duygularının artarak devam etmesi ise işin sevindirici boyutudur.

Göçen hemşehrilerimizin Erzurum’la ilgili duygusal bağlarının artıyor olmasının yanında, sermaye sahibi gurbette ki Erzurumluların şehre maddi yaklaşımlarının olmaması “Seni uzaktan sevmek, aşkların en güzelidir” şarkısını hatırlatır gibidir.

Kökleri Erzurum’da olan dadaşlık çınarının dalları, artık Anadolu’nun muhtelif yerlerine uzanmış, oralarda filizlerini vermektedir.

Evlatlarını topraklarında tutacak plan ve stratejiler geliştirmeyen siyasetçilerin ve şehri yönetenlerin bu olaydaki veballeri tartışılmazdır.

Din ve milliyetçilik üzerine siyaset yapıp, hamaset edebiyatlarıyla, dadaşların saf ve temiz duygularını istismar edip, şehrin göz göre göre diplere vurmasını seyredenlerin, şimdi neler düşünüyor olmaları, oldukça merak konusudur.

Şehrin geleceği ile ilgili sorumluluk duymayanların, yaşamayı düşünmedikleri bir toprağa hizmetleri, elbette ki düşünülemez.

Rahmetli Yahya Akdağ, Zekâi Yaylalı, Osman Demirci, Abdulkadir Eryurt ve Hasan Numanoğlu’ndan başka bir milletvekilinin, mezarının Erzurum’da olmadığını bilenimiz var mı?

İlk Belediye Başkanı Resul Paşa ile Kazım Yurdalan’ın mezarlarının dışında, bu toprakta yatan bir belediye başkanımızdan söz edebilir miyiz?

Yine Sn. Şinasi Yavuz’dan başka, şehirde yaşamını sürdüren ikinci bir milletvekilinden bahsetmemiz mümkün mü?

Bundan doksan yıl önce 17 Haziran günü, Erzurum’un ileri gelenleri, iradelerini ortaya koyup, tarihe “Erzurum Vilayet Kongresi” ismi olarak geçen, önemli bir kongrenin altına imzalarını atmışlardı.

O gün alınan karara göre, şehirden göç edilmeyecekti.

17 Haziran 1919’da alınan bu önemli kararın, bu günün şartlarında da düşünülmesi gerektiğine inanıyoruz.

Kısaca; Erzurum Vilayet Kongresi’ni yapanların torunları olarak, şehirden göçü önleyecek tedbirlerin, alınması konusunda, Erzurum’a aidiyet duygusuyla bağlı her kesimi göreve davet ediyoruz

Kaynak: Ervak Başkanı - Erdal GÜZEL