İnsanlar çoğu kez sahip oldukları değerlerin her nedense farkına varamazlar. Hemen yanibaslarin da ki çok güzel olay ve olguların önemini algılamakta güçlük çekerler. İste Kivi Magarasida yıllarca güzelliği fark edilemeyen belki de görüp de bakılmayan ender varlıklardan birisidir. Yildizkaya (Kivi ) mağarası Olur ilçesi sınırları içerisinde olup Oltu'ya uzaklığı 60 Km dır.Oltu ve Kivi mağarası yol güzergahında Kartpostallarda esine az rastlanır essiz manzaralar görürsünüz.. Evliya Celebinin "Seyahatnamesi"nde sözünü ettiği "Suyu ata ve kadınlara iyi gelir " dediği cennet pınarı bu bölgemizdedir.Ayrıca 93 harbi de denilen 1878 Osmanlı Rus harbinde Türk askerlerinde kaçan bir gurup Rus askerinin bu mağarada uzun zaman saklandığı söylenmektedir.
Yldızkaya mağarasının iki girişi olup bu girişlerin yükseklikleri 1,5 metreyi geçmektedir.Soldaki giriş bir kişi zor girebilecek büyüklükte . Diğer giriş ise bir çocuk ancak zorla girebilecek şekilde. Bu küçük girişten gizemli ve oldukça güzel bir dünya ye adım atar atmaz şaşırırsınız. Mağaranın iç yüksekliği tahminen 80-90 metre ilk girişteki eni 150 metreyi bulmaktadır.Mağaranın uzunluğu 1 km yi geçmekte olup iyi bir aydınlatılmada renk cümbüşü hakimdir. Mağaranın içerisinde büyüklüğü metreleri bulan sarkıt ve dikitler mevcuttur.Mağaranın içerisinde büyük su birikintileri ve yalancı bir cenneti andıran görüntüler mevcuttur.

Mağara girişinin dışarıdan genişliği 7,25 m. olup, yüksekliği dışarıdan 2,75 m., içten ise 1,70 m’dir. Mağara iki kanal, bir hazine ve odalardan oluşmaktadır. Bu iki kanaldan sadece birini izlemek mümkündür. Mağaranın iç haznesi 150x100 m. boyutlarında olup buradan odalara geçilmektedir. Odalar sarkıt ve dikitler tarafından ayrılmış bölümlerden oluşmaktadır. Bu haznenin yüksekliği 75-100 m’dir.

Kivi Mağarası için tıklayınız.