Türkiye Gündemi

38 yıl önceki Kıbrıs Barış Harekatı'nda şehit olan oğulları Halil Aslan'ın Lefkoşe'deki mezarına parasızlık nedeniyle hiç gidemeyen anne ve babasının hasretini Ankara'nın Çubuk Kaymakamlığı bitirdi.

Ankara Çubuk'ta yaşayan baba Cemal Aslan, anne Şaziye Aslan ve kardeş Erdoğan Aslan, maddi imkânsızlık nedeniyle bugüne kadar ziyaret edemedikleri 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında şehit düşen Halil Aslan'ın Lefkoşa şehitliğindeki mezarını, Çubuk Kaymakamlığı'nın yardımlarıyla KKTC'ye gelerek 38 yıl sonra ilk kez ziyaret ederek dua etti.

KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal tarafından ağırlanan şehit ailesi, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı mensubu iki personel tarafından karşılandı. Şehitlikte duygusal anlar yaşayan aile, şehidin mezar taşına sarılarak gözyaşı döktü.

Şehitlikte, oğlunun mezarı başında fotoğrafı çekilirken anne Şaziye Aslan, ''Bu benim yavrumla çektirdiğim en güzel fotoğrafım'' dedi. Şehit annesi, oğlunun mezar taşını elleriyle severken, ''Rüyama dahi girmedin, bak yanına geldim, bundan sonra sen de rüyalarıma gel olur mu yavrum'' diyerek ağladı.
Anne Şaziye Aslan, yanındakilere de ''Oğlumu sık sık ziyaret edin, onu yalnız bırakmayın, dualarınızı eksik etmeyin, bol bol da fotoğrafını çekip bana yollayın'' diye seslendi.

Baba Cemal Aslan da oğlunun mezarı başında gözyaşları içerisinde, ''Bu belki de yanına son gelişim, dünya gözüyle son görüşüm oğlum. İnşallah seninle cennette buluşuruz'' ifadesini kullandı.
Şehit ailesi, Çubuk Kaymakamlığı ve KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal'a teşekkür ederek, ''Allah komutanlarımızdan, kaymakamımızdan razı olsun'' dedi.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı şehit ailesine gezi programı da hazırladı. Bando Başçavuş Muharrem Özdemir'in eşlik ettiği şehit ailesi, KKTC'de kaldığı sürede, KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş'ın mezarı ile Boğaz Şehitliği'ni de ziyaret ederek dua okudu.