Yatık döner olarak da bilinen, kuzu etinden yapılan bir çeşit kebap'tır. Kuzu etinin rahatsız eden kısımları yani sinirleri tek tek alınır. Ete yanlızca soğan, karabiber ve tuzla terbiyesi verilerek salamurası yapılmış olur.

Erzurum'a özgü olan Cağ Kebap'ı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şiş üzerinde odun ateşi eşliğinde pişirilmesiyle hazırlanır. Cağ adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından bu adı almıştır. İlk kez gelen müşteriler, "cağ" ve "Tortum"un ne olduğunu merak ediyor. Erzurum"da "şiş"e, "cağ" deniliyor."yatık döner" olarak da adlandırılan Cağ kebabının öyküsünü şöyle.

"Odun ateşinde pişirilen etler, cağlara dizilerek kesilir. Cağ kebabının ilk ismi, ahbap kebabıdır. Erzurum"da dost sohbetlerinde yapılan ahbap kebabı, zamanla cağ kebabına dönüşmüş. Olur Erzurum"un bir ilçesidir. Cağ kebabının orijinal memleketi de Olur"dur."

İlk bakışta "ağır" gibi duran cağ kebabı son yıllarda çok revaçta. bunun sebebi cağ kebabında kullanılan kuzu etinin kolesterol değerinin, tavuk etiyle aynı, yumurtadan daha düşük olması.