Büyük şehirlere hızlı göç olması sebebiyle Ankara’daki  köylülerimizi bir araya getirmek, yardımlaşma, dayanışma ruhunu geliştirmek ve kültürümüzü yaşatmak amacıyla, 2003 yılında başlatılan dernek kurma çalışmaları neticesinde 2005 yılının şubat ayında derneğimiz resmi olarak kurularak faaliyetlerine başlamıştır.

 Ankara’da Köylülerimizin ikamet ettiği her ilçeden temsilci seçilerek oluşturulan yönetim kurulundaki üyeler; hem birlik, beraberlik ve haberleşmeyi sağlamak, hem de aidatları toplamak bakımından derneğimize çok büyük katkıları olmuştur.

 2003 yılında temeli atılan derneğimiz kısa bir süre içerisinde çok hızlı mesafe kaydetmiş olup yapılan çalışmalar neticesinde üye sayısı hızla artmıştır. Dernek çatısı atlında bir araya gelen köylülerimiz yardımlaşma ve dayanışma konusunda daha aktif rol oynar hale gelmiştir. İnsanlarımızın birbirlerini daha yakından tanıması bakımından özellikle genç nesiller açısından önemli katkıları olan derneğimiz kuruluşundan bu güne kadar her yıl geleneksel piknik şöleni düzenlemek suretiyle köylülerimizin kaynaşmasını sağlamaktadır. 2008 yılında altıncısı düzenlenen geleneksel piknik şöleni “Kekikli Köyü Peynir ve Bal Festivali adı altında Köyümüzün yaylasında yapılarak Ülkemizin dört bir yanındaki köylülerin bir araya toplanmasına ve kaynaşmasına vesile olmuştur. Piknik ve festivallerde çeşitli etkinlikler yapılmıştır. Bu festival, çevre köyler tarafından da büyük bir ilgi ile karşılanmıştır. Ayrıca dini bayramlarda da ortak bayramlaşma organizasyonları tertip edilerek köylülerimiz arasındaki bağların güçlendirilmesi sağlanmaktadır.

 Derneğimiz Diğer hemşeri dernekler ile temaslarda bulunup sosyal etkinliklerde yer almaktadır. Derneğin faaliyetlerinin devamlılığını sağlanması amacıyla derneğimize 2009 yılının Mayıs ayında yer alınarak, Ramazan Bayramında hizmete sokulmuştur.

 Her yıl artan üye sayımızla, yetişen genç neslimize; birlik, beraberlik, yardımlaşma, ortak değerlerimize sahip çıkma ruhunu aşılamak için çalışmalarımız devam etmektedir. Elektronik çağın gerekleri bakımından ve haberleşmeyi en kısa zamanda sağlamak açısından Derneğimize internet sitesi ve SMS oluşturma çalışmaları devam etmektedir. Yapılan çalışmaların devamı ve daha ileriye götürülebilmesi için desteklerinizin devam etmesini temenni ediyoruz. Saygılarımızla.. 
Kaynak : www.kekikli.org