DOLAR 7,866
EURO 9,3025
ALTIN 482,796
BIST 1210,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum 17°C
Parçalı Bulutlu

Dini Yaşamak Allah’ın İzniyle Çok Kolaydır

30.07.2013
52
A+
A-

Kuran, Rabbimiz’den insanlara şifa, nasıl yaşamamız gerektiğini tarif eden doğru tek rehberdir. İnsanı yaratan Rabbimiz, kullarının nasıl yaşadığı takdirde mutlu ve huzurlu olabilceklerini kitabında bildirmiştir. İnsanın acizliği bilen Allah, hükümlerini de kolay kılmıştır. Allah bu hükümleri ile insanların üzerindeki tüm ağırlıkları da kaldırmaktadır. Özellikle kader gerçeğini bilen kişi, yeryüzündeki herşeyin, kendisi de dahil Allah’ın kontrolünde olduğunu bildiği için, Rabbine teslim olacak, olayların hayırla yaratıldığını bildiği için de yaşamı boyunca huzurlu ve mutlu olacaktır.

 

Bazı insanlar Kuran ahlakını yaşadıklarında, dünyadaki nimetlerden yararlanamacaklarını, kendilerini kısıtlamak zorunda kalacaklarını, hayatlarının daha zor olacağını sanmaktadırlar. Oysa bu bakış açısı tamamen şeytandan kaynaklanmaktadır. Oysa zor olan, şeytanın yoluna uyup, Allah’ın yakınlığını kaybederek yaşamaktır. Bu insanlar korkular, acılar, bunalımlar içinde yaşamaktadırlar.

 

Allah’ın zikrinden uzak yaşayan insanlar, Allah korkusunu ve sevgisini kalplerinde yaşamadıkları için, tavırlarında da bir sınır görmezler, günaha yatkın olurlar. Bundan dolayı gerçek sevgiyi, adaleti, hoşgörüyü, fedakarlığı da yaşayamazlar. Birbirlerine güvenleri yoktur. Bir nevi cehenneme benzer bir yaşam sürerler.

 

Rabbimiz Kuran’da ibadetlerimizin ne olduğunu ve nasıl yapmamız gerektiğini haber verdiği gibi, bir insanın hayatına dair tüm ahlak kurallarını da haber vermektedir.

 

Kuran’ın bildirdiği yardımlaşma, sevgi, adalet, kardeşlik, höşgörü gibi erdemler aslında herkesin bildiği gerçeklerdir. Yalnız bu erdemler Allah korkusu olmadan yaşandığında geçici olmakta, kişi bu ahlak özelliklerini nefsine kolay geldiği tarafından uygulamaktadır. Örneğin, zengin bir kişi ara ara fakirlere yardımda bulunuyor, onların ihtiyaçlarını karşılıyor olabilir. Ancak kalbinde Allah korkusu olmadan ve sadece O’nun rızasını kazanmak niyetiyle yapmıyorsa bu güzel ahlakta devamlılık gösteremez. Yine hayatı boyunca helal kazanç sağlayarak yaşamış olan bir kişi, ahirete kesin bilgiyle inanmıyorsa, zorda kaldığı bir durumda rüşvet alabilir yada haksız kaçanç sağlayacak işlerde bulunabilir.

 

Samimi Müslüman ise güzel ahlakı Allah rızası için uygular. Bundan dolayı kimseden karşılık beklemez. Bu yüzden kimin ne düşüneceği Müslümanı ilgilendirmez. Müslüman güzel ahlakta sabırlıdır. Ne kadar zor durumda olsa da, menfaatlerine ters düşsede, güzel ahlak göstermekte kararlıdır.

 

“Allah, hidayet bulanlara hidayeti artırır. Sürekli olan salih davranışlar, Rabbinin Katında sevap bakımından daha hayırlı, varılacak sonuç bakımından da daha hayırlıdır.” (Meryem Suresi, 76)

 

Kuran ahlakını yaşamak Allah’ın izniyle çok kolaydır. Bu ahlakı yaşayan insan Allah’ın dostluğunu kazandığı için, ömrü boyunca Rabbi tarafından desteklenecektir. Allah’ı veli edinmiş olmasından dolayı kendini güvende hissedecek, O’nun yarattığı tüm olayların kendisinin hayrına olduğunu bildiği için de olumsuz olaylar karşında hüzünlenmeyecek, neşesinde bir eksilme olmayacaktır. Güzel ahlakı yaşadığı için, Allah kulunu hep güzelliklerle karşılaştıracak, tertemiz müminleri kişiye dost edecektir. Sadece Rabbininden yardım beklediği için, insanların kölesi olmayacak, onları memnun etme telaşına girmeyecektir. Hedefi Allah’ın rızası ve cennet olduğu için, dünya nimetlerini kendine amaç edinmeyecek, mal ve para biriktirme sıkıntısına girmeyecektir. Herşeyden önemlisi sürekli Rabbini zikrettiği için, kalbi tatmin olacak, dünyevi menfaatlere kavuşmak için tüm ömrünü harcamış insanların asla sahip olamayacakları gerçek mutluluğa kavuşacaklardır.

 

“Allah, rızasına uyanları bununla kurtuluş yollarına ulaştırır ve onları Kendi izniyle karanlıklardan nura çıkarır. Onları dosdoğru yola yöneltip-iletir.’’ (Maide Suresi, 16)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.